Unit Rate

Report
Pre-Algebra
Rates and Unit Prices
1
What Are You Learning?
I CAN find unit
rate and unit
price.
2
Why Do You Need To Know This?
 Rates
are important because
they are used to compare
quantities with different units.
 Rates
can be used in a variety of
ways and can be found many
places in the real world.
3
Vocabulary
Rate—Ratio
that compares
quantities with different kinds
of units.
Unit
Rate—Rate with a
denominator of 1.
4
Ratio
Unit Rate
Abbreviation
Name
# of
miles/1hour
Miles per hour
Mi/h or mph
Speed
# of miles/1
gallon
Miles per gallon Mi/gal or mpg
Gas Mileage
# of dollars/1
pound
Price per Pound Dollars/lb
Unit Price
# of dollars/1
hour
Dollars per
hour
Hourly Wage
Dollars/h
5
Notes
To
find unit rate,
you divide by the
denominator.
6
Find each unit rate. Round to the
nearest hundredth if necessary.
a.
300 tickets in 6 days
b.
220 miles in 8 gallons
c.
228 feet in 24 seconds
d.
440 miles in 8 hours
7
How Much Does It Cost?

Find the unit price per orange if it costs $2
for 6 oranges.

Find the unit price per can if it costs $3 for
6 cans of soda.
8
Let’s Go Shopping!!
 You
can buy a package of
100 index cards for $2.70, or
50 cards for $1.30, or
25 cards for $.75.
 Which
price?
size has the lowest unit
9
Dish Detergent Prices


The table shows the
various sizes and
prices of dish
detergent.
Which size is the
better buy?
Size
Volume
Mini
12
$1.20
Family
28
$2.24
Economy
40
$3.60
(fl oz)
Price
10
Let’s Go Shopping!


The costs of different
sizes of peanut butter
are shown below.
Which jar costs the
least per ounce?
Size
Price
12 oz
$2.49
40 oz
$5.30
80 oz
$10.89
11
Let’s Go Shopping!


The costs of different
sizes of orange juice
are shown below.
Which container costs
the least per ounce?
Size
Volume (fl
16 oz
$1.28
32 oz
$1.92
64 oz
$2.56
96 oz
$3.36
oz)
12
Write each ratio as a fraction in simplest
form.
a.
9 hours to 3 days
b.
18 weeks:1 year
c.
45 minutes to 2 hours
d.
2 feet to 10 inches
e.
$9/hour to ¢/min
13
Find each unit rate.
a.
10 miles/hour to feet per minute.
b.
3.5 quart/min to gallon/hour
c.
720 meter/day to meter/min.
d.
80 miles/hour to feet/second
14
Class Work

Versatile sheet 18 and 19
15

similar documents