Bar Models - IBES Home

Report
February 27, 2014
6:00-7:15
Agenda
 Videos
 Three Types of Bar
Models
 Steps to Solving Bar
Model Problems
 Sample Bar Model
Problems
 On-line resource Think Central
 Practice
What are bar models and why are they so
important?
Bar Models provide a useful pictorial representation of
sets and parts making up a whole
Children use bar models to illustrate a problem, indicating
the known and unknown parts or the whole
Bar Models help students make sense of the relationship
between values given in real-world problems


2nd/3rd Grade Word
Problems
4th/5th Grade
Multiplication and
Division with Bar
Models
Part
Part
Part/Part/Whole
Comparison
Equal Parts
Step 1 – Read the problem without numbers.
Mrs. Smith has ___apples. Later she gets
___more apples. How many apples
does she have in all?
Step 2 – Read the problem with numbers.
Mrs. Smith has 3 apples. Later she gets
two more apples. How many apples
does she have in all?
Step 3 – Decide which bar model to use.
This is problem tells me 2 parts and asks me
to find the whole, so I need to use a
Part/Part/Whole bar model.
Step 4- Decide where the ? goes.
?
Step 5 – Plug in the numbers.
3
2
?
Step 6 – Solve it
3+2=5
Step 7 – Report your answer in a sentence.
Mrs. Smith had 5 apples in all.
Step 8 - Check your work.
5 - 2 = 3 or 5 – 3 = 2

Bar Modeling
Grade 2
In Mrs. Anderson’s class there are twice Which Bar
as many boys as girls. (2nd Grade)
Model is this?
Girls
Boys
There
boys. How
Howmany
manyboys
girls are
are there?
there?
Thereare
are18
6 girls.
3
?
Write a number sentence to match
your picture.



Students have to determine which part to
solve first.
Figuring out 2nd, 3rd or 4th parts to the
problem are determined by whether or not
they get the 1st step done correctly.
Bar models can show them what they don’t
know.
22 lbs
17 lbs
Suitcase 1
?
Suitcase 2
?
Lisa had 175 stamps. Mia had 129
stamps. Lisa gave some to Mia
and now Mia has 3 times as
many. How many does Lisa have
now?
What if I used a bar model to help see the
problems?
?
Lisa
?
Mia
What if I used a bar model to help see the
problems?
?
Part 1) 175+129=304
Part 2) 304
4=
Lisa
Mia
Lisa had __ stamps now.
?
The cost of 3 pair of socks and 4 T-shirts is
$132
Each T-shirt costs twice as much as a pair of
socks.
What is the cost for 1 pair of socks? What is
the cost for 1 T-shirt?
The cost of 3 pair of
socks and 4 T-shirts
is $132
Each T-shirt costs
twice as much as a
pair of socks.
What is the cost for
1 pair of socks?
What is the cost
for 1 T-shirt?
?
Socks
?
T-Shirts
$132
Each bar represents
1 piece to the
problem.
Socks
To find the solution
Divide the total by
the number of bars.
132 divided by 11
equals 12.
So the cost of 1
T-Shirts
pair of socks is $12
and the cost of 1 Tshirt is $24.
?
?
$132



www.thinkcentral.com
Teachers can post assignments and test
scores
Students can access
 Student book
 Student workbook
 Virtual manipulatives
 Student interactivities
 Lesson videos
• Videos with a
description of
each chapter’s
content
• Parent Support
Videos with ‘at
home’
suggestions

similar documents