Solve Equations Word Problems Examples

Report
Solve Equations Word
Problems

A school has $6500 budgeted for textbooks.
The principal wants to buy 120 new
geography textbooks for $39.95 each. How
much money will be left in the textbook
budget after the purchase?
Use the formula I = prt

Find the interest after two years at 5% with a
principal deposit of $1000.
Use I = prt

How much would need to be deposited to gain
an interest of $75 at a rate of 3% over five
years?
Money

Mr. Thomsen plans to purchase a used car priced at
$8400. He will receive a 15% employee discount
and then will have to pay a 5.5% sales tax. What
will be the final price of the car?
Average

Bill Gutierrez drove at a speed of 65mph for
two hours. He then drove for 1.5 hours at a
speed of 45mph. What was his average
speed?
Mixtures

Chocolate chip cookies sell for $6.95 per pound and
white chocolate cookies for $5.95 per pound. How
many pounds of chocolate chip cookies should be
mixed with 4 pounds of white chocolate cookies to
obtain a mixture that sells for $6.75 per pound.
D=RT

Two cyclists begin traveling in opposite directions
on a circular bike trail that is 5 miles long. One
cyclist travels 12 miles per hour, and the other
travels 18 miles per hour. How long will it be before
they meet?
#13 on homework

In Mrs. Martinez’s science class, a test is worth three
times as much as a quiz. If a student has test grades
of 85 and 92 and quiz grades of 82, 75, and 95, what
is the student’s average grade?
Number 14

At Westbridge High School, a student’s grade
point average is based on the student’s grade
and the classs credit rating. Brittany’s grades
for this quarter are shown. Find Brittany’s
GPA if a grade of A equals Class Credit Grade
Rating
Algebra 1
A
4 and a B equals 3.
Science
1
A
English
1
B
Spanish
1
A
Music
1/2
B
Number 15-18


In 2005, the international price of gold was
$432 per ounce, and the international price of
silver was $7.35 per ounce. Suppose gold and
silver were mixed to obtain 15 ounces of an
alloy worth $177.21 per ounce.
15. copy and complete the table below.
# of ounces
Gold
g
Silver
15-g
Alloy
$ per ounce
value
16. Write an equation to represent the problem.
17.
How much gold was used in the alloy?
18.
How much silver was used in the alloy?
Number 19

The Madison High School marching band
sold solid-color gift wrap for $4 per roll and
print gift wrap for $6 per roll. The total
number of rolls sold was 480, and the amount
of money collected was $2340. How many
rolls of each kind of gift wrap were sold?
Number 20-23
Party Supplies Inc. sells metallic balloons for $2
each and helium balloons for $3.50 per dozen.
Yesterday, they sold 36 more metallic
balloons than dozens of helium balloons. The
total sales for both types of balloons were
$281.00.
20.Copy and complete the table representing the
Number
Price
Total Price
problem.
Metallic
Dozens of
Helium
21. Write an equation to represent the problem.
22.
How many metallic balloons were sold?
23.
How many dozen helium balloons were sold?
Number 24

Lakeisha spent $4.57 on color copies and
black-and-white copies for her project. She
made 7 more black-and-white copies than
color copies. How many color copies did she
Type of copy
Cost per page
make?
color
$0.44
Black-and-white
$0.07

similar documents