Warmups for Week of October 13th

Report
WARMUPS
OCTOBER 13-17, 2014
MONDAY, OCTOBER 13, 2014
Change these percents to decimals.
1.
56%
2.
8.25%
Multiply—Remember your decimal rules 
4.
475
x .37
3.
3%
TUESDAY, OCTOBER 14, 2014
Find the unit rate of the situations below.
1. Jose bought a king size 4 ounce Snicker bar for $1.12. How much would that
be per ounce?
2. Mr. Johnson drove 220 miles on 8 gallons of gas. How many miles did he get
per gallon?
3. Coach Cain has 96 students in 4 classes. What would the average class size
be (students per class)?
TUESDAY, OCTOBER 15, 2014
Solve the proportion.
1.

6
2.
36
9
3.
72

=
9
54
=

3
=
18
2
WEDNESDAY, OCTOBER 16, 2014
Write a proportion and solve.
1. A punch recipe calls for 5 cups of orange juice. The recipe will serve 9 people.
You are making punch for a party with 72 people. How many cups of orange
juice will you need?
2. The ratio of boys and girls at the Homecoming Dance was 2 to 5. If there were
28 boys, how many girls were there?
THURSDAY, OCTOBER 17, 2014
1. Samantha earns extra money babysitting. She charges $31.25 for 5 hours and
$50 for 8 hours. Is this a proportional relationship? Explain Why—show work
2. What is the cost of 2 kilograms of flour, if 3 kilograms of flour costs $4.86 and
the unit price for each kilogram is the same?
FRIDAY, OCTOBER 18, 2014
1. Mrs. Nolen filled up her car. She spent $46.20 on 12 gallons of gas. What
was the price per gallon?
2. A rabbit can run 35 miles per hour. A fox can run 21 miles per half hour.
Which animal is faster, and by how much?

similar documents