dr suess diner activity--intro to equations

Report
WELCOME TO THE
EGG-STRAVAGANZA
DINER
GREEN EGGS & HAM – DR. SUESS
video skit of Green Eggs & Ham
Today we will be ordering, eating, and
working at one of Dr. Suess’ favorite
restaurants, the Egg-stravaganza
Diner. Inside your crates, you will find
a set of menus. With your partner,
read over the menu items, the special of
the day, and the prices listed.
Egg-stravaganza Diner Menu
Green Eggs
$2.25
Regular Eggs
$2.00
Ham
$1.50
Bacon
$1.25
Small Drink
$0.75
Large Drink
$1.00
Today’s Special $4.25
In a diner, time and efficiency are of
utmost importance, so there is a shorter
way we will write down a customer’s
order. It takes too long to spell out each
menu item so each item will be
abbreviated using only the first letter.
For example, if a customer ordered green
eggs, the waiter would write “G”. Today’s
special, which is green eggs, ham, and a
large drink, is abbreviated as “X”.
For now, you will be
assisting the cook (Ms.
Owens) and telling her
what has been ordered.
Let’s look at some tickets!
Sample order
G+H+S
What did the customer order?
Green eggs, ham, and a small drink
How much is this order?
$4.50
Let’s share how we calculated this
cost mentally!
With your partner, I would like you
to look at three more orders that
have been sent to the kitchen.
Together, determine what was
ordered and then mentally
calculate the cost of each. Be ready
to share your strategies.
#1
X+G+S=?
#2
2G + B = ?
#3
E + 3H + 2L = ?
Order #1
X+G+S=?
What did the customer order? Do you
think this was just one person?
A special, Green eggs, and a small drink
How much is this order?
$7.25
Let’s share how we calculated this
cost mentally!
Order #2
2G + B = ?
What did the customer order? What does
the 2 in front of the G mean?
2 orders of green eggs and one order of bacon
How much is this order?
$5.75
Let’s share how we calculated this
cost mentally!
Order #3
E + 3H + 2L = ?
What did the customer order? What does
the 3 in front of the H and the 2 infront of
the L mean?
Eggs, 3 orders of ham and 2 large drinks
How much is this order?
$8.50
Let’s share how we calculated this
cost mentally!
The cook has a few more large orders
that have been sent to the kitchen.
With your partner, discuss what
was ordered and then calculate the
cost of the bill. Make sure that
BOTH partners are prepared to share
their strategies.
Orders (partner work)
#4
2(G + H) = ?
#5
(G + S) + 2H = ?
#6
X + 3(E + L) = ?
#7
3(E + B + L) + 2X = ?
Exit ticket:
You have $10 to spend at the Diner.
Create an order ticket using our
abbreviations, then calculate the cost of
your order. (Try to spend as much of the
$10 as possible.) Explain how you
determined the total cost.
Day 2
Yesterday, we shared how we could write our
orders in more than one way. Let’s look at
an example.
4(B + E)
Is this the same as 4B + 4E?
Prove it!!
Guided Practice
Rewrite each order in a
different way without
changing what has been
ordered!
3(E + B + L)
3E + 3B + 3L
(G + H + S)2
2G + 2H + 2S
2X + 3(L + B + E)
2x + 3L + 3B + 3E
2(L + E) + 3(G + S)
2L + 2E + 3G + 3S
3H + 3E + 3S
3(H + E + S)
2S + 2E + 4G + 4L
2(S + E) + 4(G + L)
Does anyone know what this
process is called mathematically?
Hint: We are distributing the
outside number to everything in the
parentheses.
Notes The Distributive Property
**The word “distribute” is often used in the
English language.
It is defined as:
to give out or deliver especially to members of
a group.
It can help you remember that in Mathematics,
the Distributive Property tells you to
“distribute” the factor on the outside of the
parenthesis to the terms on the inside.
Words – to multiply a number by a sum,
multiply each number inside the
parentheses by the number outside the
parentheses. It combines addition and
multiplication.
Symbols: a(b + c) = ab + ac
(b + c)a = ba + ca
Examples: 3(4 + 2) = 3(4) + 3(2)
(5 + 3)2 = 5(2) + 3(2)
On your board, find the
product of
23 X 12.
Can you use the Distributive
Property to solve this mentally?
Analyze your work and discuss with your partner
a way to PROVE that you used the Distributive
Property to solve.
Try these on your dry erase board.
A) 15 x 13
B) 21 x 27
C) 26 x 14
Time for Sage & Scribe!!
Remember the Sage is like the
“coach” while the scribe writes
only what the sage says.
Switch after each problem.
Let’s look at a real-life example!!
ALEXIS AND CRYSTAL HAVE TO BUY PARTY
FAVORS FOR A PARTY. GLOW STICKS COST $2
PER PERSON AND TECH DECKS ARE $5. ALEXIS
AND CRYSTAL NEED ENOUGH FAVORS FOR 10
PEOPLE. WRITE AN EXPRESSION TO
REPRESENT THIS SITUATION.
10 (5 + 2) OR (10 X 5) + (10 X 2)
Evaluate in both ways now.
10 (7) = 70 OR 50 + 20 = 70
Exit ticket:
• Cadets at the Naval Academy have to
purchase uniforms. A jacket costs
$36 and the pants are $29 a pair.
They must purchase 4 uniforms.
• Write two expressions to represent this
situation.
• Find the total cost by evaluating the
expressions.
Yesterday, we practiced writing our diner orders in
more than one way WITHOUT changing what was
ordered. Let’s review!
3(G +H + L) + 2(E + S)
3G + 3H + 3L + 2E + 2S
What is this called mathematically?
We also tried this with multiplication. Let’s
review!
22 X 14
Solve using the Distributive Property.
(22 X 10) + (22 X 4)
220 + 88
308
Why would using the Distributive
Property be a good strategy for this
problem? Discuss with your team.
Time to match
equivalent
expressions!
Day 4 Task:
(E + L) = $6.00
The cook accidently splattered ketchup on
this order and therefore doesn’t know how
many orders of eggs and a large drink to
prepare. Working with your partner, use
the information that isn’t covered in
ketchup to help the cook figure out this
order.
Let’s look at some other orders covered in
ketchup. With your partner, use what
isn’t covered to determine what was
ordered and/or the number of items
ordered. Use the space provided to show
your work and/or explain your
strategies used.
X+
= $6.50
G + H = $10.50
+ G + B = $5.50
X+
= $6.50
G + H = $10.50
+ G + B = $5.50
Exit ticket:
Create your own order
with a ketchup stain. On
the back, solve for your
missing information.
Day 5 Task:
Dr. Suess Does Lunch!
Find the price to buy two milkshakes.
$6.00
$6.25
??
$4.75
It’s your lucky day!!! Behind each door is a
piece of information that may be helpful.
Door 1
Door 2
Door 3
$7.50
$4.50
$8.75

similar documents