Find the Unit Rate A - Ms. Lathrup`s 6th Grade Math Class

Report
Unit Rate “Math” Lib
Directions: Find the Unit Rate
show all your work in the
numbered box then record the
piece to the story on the handout.
Example of Work
21
2
3
4

5  3  54  20  31 per 1
2 4 2 3 6
3
1
Find the Unit Rate
A) 1
Samantha picked 45 oranges in
5 minutes. Write this rate as a
unit rate.
per 1
Mr. Lewis
B) 8 per 1
Ms. Lathrup
C) 9
Mrs. Peterkin
per 1
2
A)
B)
C)
Find the Unit Rate
The Australian dragonfly can travel 18
miles in 30 minutes. How far can the
dragonfly travel in 1 minute?
1
5
2
5
3
5
per 1
Grading Papers
per 1
Flying a Kite
per 1
Drinking Coffee
3
Find the Unit Rate
Anna downloaded 35 songs in 5
minutes. How many songs did she
download per minute?
A) 7
per 1
Justin Bieber
B) 8
per 1
Lady Gaga
C) 9
per 1
Usher
4
A)
B)
C)
Find the Unit Rate
Juan is baking several loaves of bread.
He used 9 cups of water and 12 cups of
whole wheat flour. How much water
was used per cup of flour?
1
4
1
2
3
4
per 1
Friday
per 1
Halloween
per 1
The 4th of July
5
Find the Unit Rate
Marcella divided 40.8 gallons of
paint among 8 containers. How
much paint is in each container?
A) 5.1 per 1
Six Flags
B) 5.2 per 1
Disney World
C) 5.5 per 1
The Zoo
6
A)
Find the Unit Rate
Central Subs made 27 sandwiches using
12 pounds of turkey. How much turkey
was used per sandwich?
per 1
A Boat
B) 2 per 1
A Plane
C)
1
2
9
4
9
per 1
A Hot Air Balloon
7
Find the Unit Rate
A) 2
Devon printed 24 photos in 8
minutes. How many photos did
he print per minute?
per 1
B) 2.5 per 1
C) 3
per 1
Pajamas
Gorilla Costumes
Sunglasses
8
Find the Unit Rate
Carrie planted 48 tulips in 12
minutes. How many tulips did
she plant per minute?
A) 3
per 1
Juggling
B) 4
per 1
Eating Pies
C) 5
per 1
Doing Back-flips
9
Find the Unit Rate
Vinnie decorated 72 cookies in
36 minutes. How many cookies
did he decorate per minute?
A) 1
per 1 To Impress Everyone
B) 2
per 1 To Win a Bet
C) 3
per 1 To End World Hunger

similar documents