Semester Exam Practice

Report
Find the slope
(8, 10) (-7, 14)
- 4/15
Find the slope
(-3,1) (-17, 2)
-1/14
Write the slope intercept form
(-20, 4) (-12, -10)
-3/4
Write the slope intercept form
(-12, -5) (0, -8)
-1/4
Write the slope intercept form
(-19, -6) (15, 16)
11/17
Roller coasters?
0 https://www.youtube.com/watch?v=jCP4Mjzuxv4
Write the slope intercept form
(-6, 9) (7, -9)
-18/13
Find the slope
(-18, -20) (-18, -15)
Undefined
Write the slope intercept form
(12, -18) (11, 12)
-30
Write the slope intercept form
X
Y
-2
3
-1
5
0
7
1
9
2
11
Y = 2x + 7
Write the slope intercept form
X
Y
-3
5
-2
2
-1
-1
0
-4
1
-7
Y=-3x-4
Dance???
0 https://www.youtube.com/watch?v=lJ8ckeiLxV8
Write the slope intercept from
X
Y
1
-17
2
-13
3
-9
4
-5
5
-1
Y=4x-21
Write the slope intercept form
X
Y
-6
-4
-5
-9
-4
-14
-3
-19
-2
-24
Y=-5x-34
Write the slope intercept form
X
Y
-1
1
1
2
3
3
5
4
7
5
Y= 1/2x + 1.5
Write the slope intercept form
X
Y
0
3
1
5.5
2
8
3
10.5
4
13
Y = 1 1/2x
Solve
The cost of a school banquet is 95$
plus 15$ dollars for each person
attending. Write the equation that
gives total cost as a function of the
number of people attending. What is
the cost for 77 people?
Y=15x+95
1250$
Solve
Roman paid 150$ to join a handball
club. He pays an additional 15$ every
time he uses one of the clubs handball
courts. Write and equation that
describes Roman’s total cost for
playing handball as a function of the
number of time he plays.
Y=15x+150
Sports!!!! 2013
0 https://www.youtube.com/watch?v=3dsivlg06AQ
Solve
A real estate agent receives
250$ per week, plus a
commission of 2% of sales.
Write an equation that gives the
weekly income, y in terms of
sales, x.
Y= .02X+250
If a large factory sells its new
gadgets for 5$ each, it can sell
1050$ per month. How much
money would the factory make
in six months?
31,500$
Solve
0A video rental store charges a
$20 membership fee and $2.50
for each video rented. If 15
videos are rented, what is the
revenue? Write the equation.
Y= 2.50x+20
57.50$
Solve
0 Casey has a small business making dessert baskets.
She estimates that her fixed weekly costs for rent and
electricity are $225. The ingredients for one dessert
basket cost $3.50. If Casey made 40 baskets this past
week, what were her total weekly costs? Write the
equation.
Y=3.50x+225
365$

similar documents