Kablo Türleri - Mehmet Mehdi KARAKOÇ

Report
Kablo Türleri
• Eş Eksenli (Koaksiyel) Kablo
• Çift Burgulu (Twisted Pair) Kablo
• Fiber Optik Kablo
Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo
A: Koruyucu dış kılıf
B: İletken örgü
C: Yalıtkan madde
D: İç iletken
Koaksiyel Kablo
• Thin (thinnet)- İnce
Thinnet (ince) koaksiyel kablo:
Kalınlık: 0.25 inç.
Maks. Uzaklık:185 metre.
• Thick (thicknet)-Kalın
Kalınlık: 0.5 inç
Maks. Uzaklık: 500 m (Daha kalın
olduğundan özdirenç az)
Koaksiyel Kablo Konnektörleri

BNC (British Naval Connector)
konnektör


BNC T konnektör



Eşeksenli kablolarda kullanılır
10Base2 sistemlerde kullanılır
İki kablo ucunu ve ethernet
kartını bağlamak için kullanılır.
BNC barrel konnektör

İki kabloyu birleştirmek için
kullanılır.
Koaksiyel (Eş Eksenli) Kablo
Konnektörü
T bağlantısı yapılmadan
önce
Bunu Sakın Yapmayın!!
Koaksiyel Kablonun Bus
Topolojide Kullanımı
Çift Burgulu (Twisted Pair) Kablo
• Günümüz yerel bilgisayar ağlarında en çok
kullanılan kablo türüdür.
• Türleri:
– STP
– FTP
– S-FTP
– UTP
Çift Burgulu Kablo
• Genelde 2 çift (Telefon) veya 4 çift kablo (Ağ)
olur. Fakat 25 çifte kadar olanları vardır.
STP (Shielded Twisted Pair)
• Korumalı Çift Burgulu Kablo
FTP (Foiled Twisted Pair)
• Folyolu Çift Burgulu Kablo
S-FTP (Shielded Foiled TP)
• Hem kaplama hem de folyolu koruma
UTP (Unshielded Twisted Pair)
• Korumasız Çift Burgulu Kablodur.
• Bant genişliklerine, frekanslarına ve
maksimum uzunluklarına göre kategorize
edilirler. (Cat5, Cat6, vs…)
TP Kablo Türleri
Kategori
Sarm
al
Hız
(Mb/s)
Frekans
(MHz)
Kullanım Alanı
CAT1
2
-
0,4
Telefon, zil
2
2
4
4
Telefon, eski ağ sistemleri
3
4
10
16
Eski ağ sistemleri
4
4
16
20
Halk Topoloji Ağlar
5
4
100
100
Ethernet Ağları
5e
4
1000
100
Ethernet Ağları
6
4
1000
250
Ethernet Ağları
6a
4
5000
500
Ethernet Ağları (Daha Kalın)
7
4
10000
600
Telefon, IP Phone, Kapalı devre TV
7a
4
100000
1000
Telefon, Kablo TV
8
4
-
1200
Test Aşamasında
Ağ Kablolama Standartları
Ethernet Adı
Kablo Tipi
Max. Veri
Transfer Hızı
Açıklama
Max. Veri
Uzaklığı
10Base5
Kalın Koaksiyel
10 Mbps
500 metre
BNC, T
10Base2
İnce Koaksiyel
10 Mbps
185 metre
BNC, T
10BaseT
UTP
10 Mbps
100 metre
RJ-45
100BaseT
UTP
100 Mbps
100 metre
RJ-45
1000BaseT
UTP
1000 Mbps
100 metre
RJ-45, CAT5 ve üstü
1000BaseTX
(Gigabit Ethernet)
UTP
1000 Mbps
100 metre
RJ-45, CAT5 ve üstü
10BaseFL
Fiber (multimode)
10 Mbps
2000 metre
Ağlar arası, Fiber optik hub ve NIC
arası bağlantı
100BaseFX
Fiber (multimode)
100 Mbps
2000 metre
100 Mbps Ethernet ağlarda
1000BaseSX
Fiber (multimode)
1000 Mbps
260 metre
SC, PC ve hub arası bağlantı için
tasarlanmıştır.
1000BaseLX
Fiber (singlemode)
1000 Mbps
550 metre
1000BaseSX’in daha uzun mesafeler
arası kullanması için, genellikle
omurga olarak kullanılır.
Çift Burgulu Kablo Konnektörleri
• Çift bükümlü kabloları
sonlandırmak için
RJ(Registered Jack) serisi
konnektörler kullanılır. RJ
serisinde onlarca konnektör
çeşidi vardır.
• Bunların içinde en yaygın
olanları;
– Telefon sistemlerinde
kullanılan Kategori 2 (Cat2)
kabloları sonlandıran RJ-12
– UTP ile STP kabloların
sonlandırılmasında kullanılan
RJ-45 konnektörleridir.
Çift Burgulu Kablo Konnektörü
Renk Sıralama Standartları
T-568B standardı: Ethernet ağları için en çok
kullanılan standarttır. Renk sırası: (Soldan sağa)
• Turuncu-Beyaz
• Turuncu
• Yeşil-Beyaz
• Mavi
• Mavi-Beyaz
• Yeşil
• Kahverengi-Beyaz
• Kahverengi
Renk Sıralama Standartları
T-568A standardı: T-568B’den farkı; Turuncu ile
yeşilin yeri değişir.
• Yeşil-Beyaz
• Yeşil
• Turuncu-Beyaz
• Mavi
• Mavi-Beyaz
• Turuncu
• Kahverengi-Beyaz
• Kahverengi
Düz Kablo
• Düz kablo: İki ucu da aynı renk sırası ile
bağlanmış kablodur. Genelde T-568B standardı
kullanılır; ama iki uç da aynı olmak şartı ile her
kombinasyon kullanılabilir.
• İki farklı türden cihazı bağlamak için kullanılır.
• Ör: İnternet (Modem ile bilgisayar)
Çapraz Kablo
• Çapraz kablo: İki ucundan biri T-568B, diğeri T568A renk sırası ile bağlanmış kablodur.
• İki aynı türden cihazı bağlamak için kullanılır.
• Ör: Bilgisayar ile bilgisayar
Fiberoptik Kablo
• Veriyi elektrik sinyali ile değil ışık ile iletmeye
yarayan cam/plastik ile yapılmış kablo türüdür.
Fiberoptik Kabloların Avantajları
•Yüksek bant genişliği
•Düşük kayıp
•Elektromanyetik bağışıklık
•Güvenilirlik
•Hafiflik
•Küçük boyut
Fiberoptik Kablonun Dezavantajları
• Maliyetinin yüksek olması.
• Detaylı işçilik gerektirmesi.
• Mevcut şebekeye ayarlanmasında zorluklar
(bakır devre ve fiberin uyuşmaması)
Fiber Optik Kablo Çeşitleri
• Fiber tipine göre
– Tek modlu
– Çok modlu
• Malzemesine göre
– Plastik Çekirdek+Plastik Koruyucu
– Cam Çekirdek+Plastik Koruyucu
– Cam Çekirdek+Cam Koruyucu
• Hat Sayısına Göre
– Simplex
– Duplex
– MultiFiber
• Kablo Tipine Göre
– Gevşek Tüplü
– Sıkı Tüplü
Fiber Optik Kablo Çeşitleri
– Tek Mod Fiberler (Single Mode Fiber- SMF) :
• Işığın tek bir modda ya da tek bir yolda ilerlemesine
olanak tanırlar
• Düşük sinyal kayıplarının olduğu ve yüksek veri
iletişim hızının gerektirdiği durumlarda kullanılırlar.
– Çoklu Mod Fiberler (Multi Mode Fiber- MMF) :
• Işığın birden fazla modunu ileten fiberlerdir.
• Işın çarpışmaları meydana gelebileceğinden kısa
mesafeler için kullanılır.
Çok Modlu Fiberler
Kademeli Çok Modlu
Dereceli Çok Modlu
Plastik Çekirdek+Plastik Koruyucu
• Performans düşük
• Fiyat uygun
• Kısa mesafelerde kullanılır
Cam Çekirdek+Plastik Koruyucu
• Performans daha yüksek
• Fiyat daha yüksek
• Kısa ve orta mesafelerde kullanılır
Cam Çekirdek+Cam Koruyucu
• En yüksek performans
• En yüksek fiyat
• Daha uzak mesafeler için kullanılır.
Fiber Optik Kablo Konnektörleri
ST (Straight tip)
SC (Subscriber tip)
MT-RJ

similar documents